Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


SEVGİ HASTANESİ, EPİLEPSİ HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİ
SEVGİ HASTANESİ, EPİLEPSİ HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

SEVGİ HASTANESİ, EPİLEPSİ HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Rıdvan Musullu, dünyada 60 milyondan fazla epilepsi hastasının bulunduğunu, epilepsinin en yaygın ciddi nörolojik bozukluk ve halk arasında sara hastalığı ile karıştırıldığını söyledi.

Epilepsinin, ‘nöron’ denilen beyindeki sinir hücrelerinin anormal ve aşırı elektriksel boşalımlarıyla ortaya çıkan beynin fonksiyon bozukluğu olduğunu belirten Dr. Musullu, epilepsinin halk arasında daha çok sara hastalığı olarak bilindiğini ifade etti. Gelişmiş ülkelerde epilepsinin görülme olasılığının daha az olduğuna dikkat çeken Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Rıdvan Musullu,daha az gelişmiş ülkelerde ise gebelik ve doğum hizmetlerinin daha yetersiz olması ve doğum sonrasında kafa içi enfeksiyonlarının daha fazla görülmesi nedeniyle daha sık ortaya çıktığını vurguladı. Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Rıdvan Musullu, epileptik nöbet geçiren bir kişiye yapılması gerekenler, epilepsi hastalığının belirtileri ve ilk yardım ile ilgili şunları anlattı:

EPİLEPSİ BELİRTİLERİ VE İLK YARDIM 

EPİLESİ: Kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Dünya çapında yaklaşık 50 milyon kişiyi etkilemekte olup yaygın ciddi beyin hastalığıdır. Gelişmekte olan ülkelerde, epilepsi hastalarının yüzde 60 ile yüzde 90 sağlık bakım kaynakları olanaklarındaki yetersizlikler sebebi ile tedavi görmemektedir.

BELİRTİLER: Epilepsi belirtileri her kişide farklı seyreder. Bilinç kaybı, bayılma, titreme, yere düşme, halüsinasyon, otururken uzaklara dalma, nefes darlığı, nefes kesilmesi, dudaklarda ve yüzde morarma, aşırı tükürük salgılanması, idrar kaçırma, korku, uyku hali, hareketlerini kontrol edememe.

İLK YARDIM

1-Kişi güvenli bir yere yatırılır ve başı yere çarpmasın diye el yardımı ile desteklenir.

2-Hastayı yan çevirin, soğan, kolonya, limon vb. koklatmayın.

3-Kişinin çevresinde kalabalık etmeyip hava almasını sağlayın.

4-Hastanın yakını olarak sizin sakin kalmanız çevrede bulunan diğer insanların da sakin kalmasını sağlayacaktır.

5-Üzerindeki sıkı giysiler gevşetilir, çıkarılır.

6-Ayıltmak için uğraşmanıza gerek yoktur. Kişi yavaş yavaş kendine gelir.

7-Nöbet 5 dakikadan uzun sürdüyse, ilk nöbet biter bitmez ikinci nöbet başladıysa, yaralanma varsa, kişi hamile ise veya şeker hastasıysa, kasılmalar bittikten sonra kişinin bilinci açılmıyorsa vakit kaybetmeden ambulansı arayın. 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr