Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,89 - SATIŞ: 5,90

title icon
EURO

ALIŞ: 6,54 - SATIŞ: 6,55


Bir başka ayıp
Bir başka ayıp

Bir başka ayıp

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nda yerli ilaç sanayinin önünün açılmadığını hatırlatan Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, eczacıların tahsilat memuru olarak görülmesinin de kamunun bir başka ayıbı olduğunu söyledi. Muayene ücretinin hastanın ilaç alırken karşısına çıktığını hatırlatan Demirci, “Sağlıkta dönüşüm sürecinde yeni ilaçların önü açılmadı, bu bir ayıp. Muayene ücretinin eczacılar tarafından tahsil edilmesi de kamunun bir başka ayıbı. Adam geliyor, 4-5 liralık ilaç alacak. Birikmiş 40-50 liralık muayene borcu çıkıyor. Gel de müşteriye anlat” dedi.

HASTALAR DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELİ

Hasta ile eczacıların karşı karşıya getirtilmemesi gerektiğini, ifade eden Demirci, eşdeğer ilaç konusunda da hastaları doğru bilgilendirmek gerektiğine işaret etti.

EŞDEĞER İLAÇLAR AYNI ETKİN MADDEYE SAHİP

Eczanelerde reçetelerde yazan pahalı ilaçların yerine eşdeğer ilaçların önerilmesinin bir suç olmadığını ifade eden Demirci, “Eşdeğer ilaç veriliyor. Önerilen eşdeğer ilaçların etkin maddesi reçetede yazanla aynı. Bazen farklı farklı markaları aynı firma üretiyor. İyi ilaç üretim koşullarını almış ilaçlar var. Dünyadaki ilaç otoritelerinden onay almış firmalar var. Türkiye’de artık ilaçlar biyoeşdeğerlik almak zorunda” diye konuştu. 

ENDİŞE EDECEK DURUM YOK

Hastalar açısından eşdeğer ilaçların alımı ve kullanımında bir sorun olmadığını hatırlatan Demirci, şöyle devam etti: “Türkiye’de hastaların endişe edecek bir durumu yok. Şu anda biyoeşdeğerlik diye bir şey var. Eczaneler ısı ve nem takibi yapıyor. Özellikle 2016’dan sonra eczanenin belli standartlarının olması gerekiyor. Eşdeğer ilaca bazıları, jenerik ilaç, bazıları da muadil ilaç diyor.”

BUNU DEVLET İSTİYOR  

Eşdeğer ilacın devletin de hastanın da ekonomik olarak lehine olduğunu ifade eden Demirci, “Sonuçta devlet eşdeğer ilacı teşvik ediyor. Alt fiyatlar koydu. Firmalar birbirleriyle yarıştılar. Bunun üzerine fiyatlar düştü. Muadil ilaçtan 10-15 adet olabiliyor. Doktor birini yazar, ama fiyatını bilmez. Eczacı eğer hastaya muadil bir ilaç sunuyorsa bu bir suç değil. Bunu isteyen devlet. Çünkü bu ilaçlar birbirinden farklı değil. Ha hasta illa farkını ödeyip bunu almak istiyorsa o da olur” şeklinde açıklama yaptı. 

ZAHİDE YALÇIN SERT 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr