Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,73 - SATIŞ: 6,75

title icon
EURO

ALIŞ: 7,32 - SATIŞ: 7,33


Öldürücü virüs harekete geçti
Öldürücü virüs harekete geçti

Öldürücü virüs harekete geçti

Sağlık Bakanlığı Domuz Gribi’nden ölenlerin sayısının 42’ye yükseldiğini açıkladı. Gaziantep’te henüz Domuz Gribi’nden kimse hayatın kaybetmezken, şehir genelinde bu konuyla ilgili bir tedbir alınıp alınmadığı bilinmiyor. Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalık Kontrol Programları Şube Müdürü Zeki Akmelek, Gaziantep’te domuz gribi vakasına rastlanmadığını ve herhangi bir sorunun bulunmadığını belirtirken, domuz gribinin belirtilerinin normal grip vakaları ile aynı olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE’DE 42 KİŞİ ÖLDÜ

Her ne kadar siyasi gündemin gölgesinde kalsa da Domuz Gribi vakası Türkiye genelinde yeniden etkili olmaya başladı. Öldürücü H1N1 virüsü, yani domuz gribi virüsü normal grip gibi belirtiler ile insan ve hayvanlar arasında bulaşıcı bir hastalık olarak kendini beli ediyor ve birçok ülkede ölümlere yol açıyor. Türkiye genelinde de son 2 ay içinde 42 kişinin domuz gribinden öldüğünün sağlık bakanlığı tarafından açıklanması domuz gribi vakasını yeniden gündeme getirdi.

GAZİANTEP’TE RATLANMADI

Domuz Gribi vakasının Gaziantep’te görülüp görülmediği yönünde sorularımızı cevaplayan Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalık Kontrol Programları Şube Müdürü Zeki Akmelek, şu ana kadar Gaziantep’te Domuz Gribi vakasına rastlanmadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın Domuz Gribi hakkında gereken açıklamaları sürekli olarak yaptığını söyleyen Zeki akmelek, “İlimizde şu ana kadar H1N1 virüsü taşıyan kimseye rastlanmadı. İlimizde yaşanan normal grip vkaları dışında bir grip hastalığı şu ana kadar görülmedi. Ülkemizde domuz gribinden dolaytı ölümler yaşanıyor ama ilimizde böyle bir olay yaşanmadı. Griptan kaynaklı bir ölüm ya da ciddi bir vaka olsa bunu laboratuvarlarımız tespit edip bize bildirirler” ifadelerinde bulundu.

BELİRTİLERİ NELER?

Akmelek, ayrıca, Domuz Gribi’nin belirtilerinin de normal grip vakası ile aynı belirtileri gösterdiğini kaydederek, “Ateş, vücutta ve özellikle başta ağrı, bulantı, kusma, vücutta kızarıklık gibi, halsizlik gibi şikayetleri olan vatandaşlarımız mutlaka vakit kaybetmeden hastanelere gitsin ve bir hekim tarafından muayene edilmeyi talep etsinler. Domuz Gribi de diğer hastalıklar gibi erken teşhis edildiği takdirde tedavi süreç daha kolay ve tehlikesi daha az olan bir hastalıktır” şeklinde konuştu. Mahmut ÖZKILIÇ

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr