Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,79 - SATIŞ: 5,80

title icon
EURO

ALIŞ: 6,42 - SATIŞ: 6,43


Türkiye grip tehdidi altında
Türkiye grip tehdidi altında

Türkiye grip tehdidi altında

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Avrupa'da büyük bir grip dalgası beklendiğini ifade ederek, "Sık temasımızın olması nedeniyle bu dalganın ülkemizi etkilemesi ihtimal dahilindedir" açıklamasında bulundu.  

Avrupa'daki gribal enfeksiyonların süratle yayıldığı, ciddi sayıdaki kişiyi etkilediği, hastalığın ağır ve uzun seyretmesi sonucunda yüksek iş gücü kayıplarına sebep olduğu yönünde bilgilerinin olduğunu, Avrupa'nın yanı sıra Uzakdoğu ve Rusya'dan da ciddi sayıda ölümlere yol açan vakaların meydana geldiğini ve önümüzdeki haftalarda Avrupa'da büyük bir grip dalgası beklendiğini, sık temasımızın olması nedeniyle bu dalganın ülkemizi etkilemesi ihtimal dahilinde olduğu belirtti. Gripten korunma yollarını ve yapılması gerekenleri açıklayan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, “ Grip, kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır geçmektedir.  Ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır.” dedi

Grip’in çok çabuk bulaşabilen bir hastalık olduğunu belirten Ulutaşdemir, “Gribe yol açan Influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yoları, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmaktadır.” diye konuştu.

KAPALI ALANLARDAN UZAK DURUN

İnsanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirdiklerinden, influenza virüsüne yakalanmaları kolaylaşır diyen Ulutaşdemir,  “Bu nedenle gripten korunmak için uzun süre havasız ortamlarda bulunmamak gerekir. İşiniz gereği uzun süre kapalı bir alanda çalışmanız gerekiyorsa, düzenli aralıklarla hava almak için dışarı çıkmanız gerekir. Dışarı çıkacak imkanınız ya da vaktiniz yoksa dahi, birkaç dakikalığına bir pencere açarak bulunduğunuz ortamdaki havanın tazelenmesini sağlayabilirsiniz.” dedi.

Ulutaşdemir, “Grip virüsüne yakalanan insanların öksürmelerinden ve hapşırmalarından etkilenmemek için, mümkünse bir maske takmaya çalışın. Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, çevrenizdeki insanların ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en etkili yoldur. Burun ve geniz akıntısı başladığı anda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurarak, grip virüsünün vücudunuza etki etmesini yavaşlatın. Böylece hastalığı çok daha hafif bir şekilde atlatmış olursunuz.” şeklinde konuştu.

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr