Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,79 - SATIŞ: 5,80

title icon
EURO

ALIŞ: 6,42 - SATIŞ: 6,43


Başarısızlığın nedeni dikkat eksikliği olabilir
Başarısızlığın nedeni dikkat eksikliği olabilir

Başarısızlığın nedeni dikkat eksikliği olabilir

Her ne kadar son yıllarda okul başarısızlığına bakış açısında değişiklik olsa da hâla pek çok kişi için bilinmezlerle dolu bir konu olmaya devam etmektedir. Bu sorunun başında “Öğrenme güçlüğü”, “dikkat eksikliği” gibi kavramlar gelmektedir. Günlük hayatta çok kullanılmasına rağmen bu kavramların tam olarak ne olduğu, bu özelliklere sahip çocuklara nasıl yardım edileceği konusunda açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, Çocuklarda dikkat eksikliğinin ve Öğrenme güçlüğünün kolay kolay teşhis konulacak bir rahatsızlık olmadığını; başarısızlığın nedeninin dikkat eksikliği olabileceğini belirtti.

Her Çocukta Görülebilir

Her çocukta dikkat eksikliği az ya da çok olabilir diyen Tok, “Eğer çocuğun hayatına çok etki etmiyorsa biraz dikkati dağılıp ardından derse dönebiliyorsa; sınavlarda basit hatalar yüzünden yapabileceği soruları kaçırmıyor; evde yarım saat çok sıkılmadan ders çalışabiliyor; sınıfta dersten çok kopup gitmiyorsa endişelenmemek gerekir. Ancak derste sıkılıyor, evde ders çalışmak istemiyorsa; eline okumak için kitap almıyor aldığında da çabuk sıkılıyorsa; öğrendiklerini çabuk unutuyor ve sınavlarda en zor soruları yapıp en kolay soruları kaçırıyorsa dikkat eksikliği olup olmadığını araştırmak gerekir.” diye belirtti.

Tok, “Ebeveynler olarak çocuğa ne yapmaması gerektiğinden çok ne yapmasını istediğinizi söyleyin. Çocuğun her iyi davranışını her zaman ödüllendirin. Bir direktif vermeden önce, çocuğun dikkatini çekin ve direk gözlerinin içine bakın. Sonra çocuğa açık bir şekilde, sakin bir ses tonuyla ne yapmasını istediğinizi söyleyin. Çocuğu sürekli gözlem altında tutun. Notları değil çocuğun çabasını ödüllendirin. Çocuğunuza mümkün oldukça çok zaman ayırın. Onu bol bol dinleyin ve vermek istediği mesajları anlamaya çalışın. Çocukla sık sık fiziksel temasta bulunun. Bu çocuklar fiziksel temasa çok ihtiyaç duyarlar.( kucaklamak, güreşmek gb.)” dedi.

Ders Çalışırken Yapılması Gerekenler

Ev ödevleri yapılırken anne - babanın yaklaşımları sınıf içindeki performansını arttırmada çok etkilidir diyen Tok,” Ev ödevi çocuğun sorumluluğudur. Çocuk henüz bu sorumluluğu kazanamadıysa bir süre anne - babanın kararlılıkla destek olması gerekir. Ödevlerin her gün aynı yerde yapılması önemlidir. Bir gün salonda bir gün mutfakta gibi her gün yer değişikliği önerilmez. Çocuğun ders çalışmayı bir alışkanlığa dönüştürebilmesi için aynı yerde çalışmalıdır. Mutlaka günlük planının olması gerekir. Çocuğun ihtiyacına uygun ve ev düzenine uyan plan çocukla birlikte yapılmalıdır. Planlamada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, ödev yapılma zamanının günün sonuna bırakılmaması ve çocuğun çok sevdiği bir faaliyetle çakışmamasıdır. Her çocuğun planı farklıdır. Bazı durumlarda haftanın belirli günleri farklı sıralamalarla planlanabilir.” şeklinde belirtti.

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr