Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,79 - SATIŞ: 5,80

title icon
EURO

ALIŞ: 6,42 - SATIŞ: 6,43


Obezite kader değildir
Obezite kader değildir

Obezite kader değildir

Obezite, günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Cerrrahi  Uzmanı  Obezite  ve Metabolik Cerrahi Merkezi doktorlarından Opr.Dr Barış Aksoy  Obezite’nin  ne kadar önemli bir hastalık biçimi olduğunu  gazetemize değerlendirdi.

Aksoy, obezite hakkında şu bilgileri verdi: “Obezite insanların dikkatini çeken öyle bir konudur ki, Türkiye’nin bir çok  illerinde özel hastanelerinde devlet hastanelerinde sayısını bilemediğimiz  kadar safra kesisi ameliyatı olmuştur. Yine sayısını bilemediğimiz kadar tümör ameliyatları organ nakli, kalp bypaas’ı yapıldı. Ama hiç biri obezite gibi akşam ana haber bültenlerine haber olmuyor. Bir obezite cerrahisinin ölüm oranı ile  kalp bypaas ameliyatları ile arasında dağlar kadar fark vardır. Çok ilkel bir örnek vermek istiyorum. Bir kere obezite hastaları cerrahisi çok özellikli  ve hastalar inanılmaz bir değişime giriyorlar biz hastalarımızı her zaman takip edip onların kilo vermelerini ve son durumlarını an be an en az 1 yıl takip etmek zorundayız. Şöyle izah edersek bir iştah vardır bir de canın bir şeyi yemek  istemesi vardır.  Bu tamamen kalıtsal gelen bir histir. Hastalar  ameliyat olduklarında bu takip programlarını  kilolarını verebileceğine inandığı bir kurum veya bir hekim tarafından ameliyat edilmesi şarttır.”

YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Obezitenin besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden daha fazla olması ve fazla enerjinin vücutta  yağ olarak depolanması yüzde 20 veya daha fazla sonucu ortaya çıktığını belirten Opr.Dr Aksoy, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde  etkileyen bir hastalık olarak kabul edildiğini söyledi.

OBEZİTE CERRAHİSİ İÇİN KİMLER UYGUN ADAY OLABİLİR?

Opr. Dr Aksoy uzun süre tıbbi diyet, egzersiz gibi kilo verme yöntemini deneyen, ancak başarılı olamayan  beden kitle indeksi 30-35’in üzerinde olan kişilerin bu ameliyatlar için uygun olabileceğini kaydetti.

OBEZİTE CERRAHİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER NELERDİR

Obezite cerrahisinde 5 yöntem uygulanmaktadır bunlar:

1:İntragastrik (mide balonu)

2:Mide kelepçe yöntemi

3:Mide pilikasyonu (Mide katlama yöntemi)

4:Seeve gastrektomi (Tüp mide)

5:Gastrik by paas

M. İSKENDER KARACA

 

 

 

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr