Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,79 - SATIŞ: 5,80

title icon
EURO

ALIŞ: 6,42 - SATIŞ: 6,43


Aile hekimini tanıyan yok!
Aile hekimini tanıyan yok!

Aile hekimini tanıyan yok!

Gaziantep’te vatandaşlarla yaptığımız röportaj sonucunda gördük ki, ‘Aile Hekimi’ni tanıyan nerdeyse hiç kimse yok. Tanıyan kişiler de hekimlerinin sadece simalarını hatırlıyor; fakat isim olarak bilmiyorlar. Peki, “Aile Hekimi’nin kim olduğunu bilmek kolaylık sağlıyor mu ya da doktorunu tanıyor olmanın hasta açısından olumlu yanı var mıdır? Aile hekimleri günde 50-60 hastaya bakarken verimli olabilir mi, 1 gün içerisinde bakılması gereken ideal hasta sayısı kaç olmalıdır?” İşte tüm bu sorulara vatandaşlarımızla birlikte bir yanıt bulmaya çalıştık.

“RASGELE GİDİYORUZ”

Bayram İnci: “Tanımıyorum. Gidiyoruz ve rast gele giriyoruz doktorların yanına. Aslında tanıyor olsak bizim için daha iyi olur; ama alışamadık bir türlü, hastalanınca çoğu zaman sağlık ocakları yerine hastanelere gidiyoruz. Halbuki insan kendi doktorunu bilse daha rahat anlatır derdini ve doktor da ona göre daha iyi bir tedavi uygular. Günde 50- 60 hastaya çok fazla o doktor kime nasıl faydalı olsun? En fazla 15-20 kişi olmalı bence.”

“HİÇ TANIMIYORUM”

Vakkas Önder: “Hiç tanımıyorum. O konuda biraz eksikliğimiz var. Aile Hekimliği güzel bir sistem; ama biz hastanelere ya da acil servislere gitmeye alışmışız. Oysa sürekli aynı doktora gitmek daha iyidir; hangi hastalıklarımız var, hangi ilacı kullansak daha çabuk iyileşiriz hepsini bilir. Sadece sağlık ocaklarında değil hastanelerde de çok fazla hastaya bakıyorlar, en fazla 30 olmalı.”

“İSİM OLARAK BİLMİYORUM”

Adem Kirik: “Tanıyorum; ama isim olarak bilmiyorum. Gittiğimizde bizimle en iyi şekilde ilgilenilmesi hoşumuza gidiyor. İşimizi beklemeden hallediyoruz. Derdimizi daha rahat anlatıyoruz ve o da bize daha iyi bir tedavi ile cevap olmaya çalışıyor. Bir doktora günde 40- 50 hastanın düşmesi hiç iyi bir durum değil! Acil müdahale edilmesi gereken kişiler bile aile hekimine gidiyor, o zaman da doktorlar yeterince verimli olamıyorlar. En fazla 25 olmalı.”

“CİDDİYE ALINMALI”

İsmet Karakılıç: “Hekimimi tanıyorum. İnsanların doktorunu tanıması lazım. Bu ciddiye alınması gereken bir durum; çünkü hep aynı doktora gidersek farklı bir rahatsızlığımız olduğunda bile doktor, diğer rahatsızlıklarımızı da bildiği için ona göre ilaç yazar bize.  Hekimimizi tanımak bizim yararımıza, işlerimizi kolaylaştırır. Çok fazla kişiye bakıyorlar, yükleri biraz azaltılmalı. En fazla 20- 25 olmalı.”

“PEK GİTMİYORUZ”

Mehmet  Yavuz: “Tanıyorum; ama ismini bilmiyorum. İsmini bilmememizin sebebi de sağlık ocaklarına pek gitmiyoruz. Eskiden kalma alışkanlıklardan dolayı hastalanınca hastanelere gidiyoruz. Aile hekimini tanımak hem hasta için hem de doktor için çok önemlidir. Doktor, teşhis koyarken zorlanmaz; biz de daha doğru yönlendirilmiş oluruz. Hasta sayıları çok fazla oluyor, bir günde en fazla 25 olmalı.”

“BAŞKA HEKİME YÖNLENDİRİYORLAR”

Hasan Seymen: “Tanıyorum; fakat ismini hatırlamıyorum. Bazen aile hekiminin olmadığını söyleyerek başka bir doktora yönlendiriyorlar. Aile hekimi olunca daha iyi ilgileniyor. Ancak çok fazla kişiye bakıyorlar, bunun için bir şey yapılmalı. 50 kişiye 1 doktorun bakması başkadır, 5 doktorun bakması başkadır. Doktor nasıl yeterli olsun o insanlara.  Hasta sayısı fazla 10- 15 olmalı.”

“TANIMAMIZ İYİ OLUR”

Ali Parlak: “Doktorumu tanımıyorum. Doğrudan kimliğimi verip herhangi bir doktora görünüyorum. Tanısak bizim için daha iyi, daha kolay olurdu her şey. Çoğu zaman hastanelerde sadece yüzümüze bakıp ilaç yazıp gönderiyorlar; aile hekimleri ise bizimle daha iyi ilgilenip, daha faydalı ilaçlar yazıyorlar. Ayrıca bir doktorun daha verimli olabilmesi için gün boyu en fazla 15- 20 hastaya bakması gerekir, öbür türlü baştan savma olur.”

“EN FAZLA 25 KİŞİ OLMALI”

Mehmet Kurtaran: “Tanımıyorum ama gidince danışmanlar aile hekimimiz kimse ona yönlendiriyorlar.  Sürekli aynı doktora gittiğimiz için hastalığı daha kolay atlatıyoruz. Tek sıkıntı çok fazla hasta oluyor. 1 doktor bütün mahalleyle ilgileniyor. Böylede  o doktor kime nasıl faydalı olsun? En fazla 25 kişiye bakmalılar.”

“HERKES HEKİMİNİ BİLMELİ”

Mustafa Kellecioğlu: “Doktorumu tanıyorum. Hem hastalar açısından hem de doktorlar açısından yapılması gereken şeylerin zamanında hallolması için aile hekimini tanımak şart bence. Doğru düzgün bir tedavi için herkes hekimini bilmeli. Sadece ilgilendikleri hastaların sayısı düşürülmeli, bu şekilde verimli olamazlar. En fazla 20 kişi olmalı.”

“ARKADAŞ GİBİ OLDUK”

Nursel Savranoğlu: “Çok iyi tanıyorum, hatta artık arkadaş gibi olduk artık. Branşı olsa da olmasa da her konuda bilgi alıyorum. Özellikle de torunlarım için çok danışıyorum. O da sağ olsun en iyi şekilde ilgileniyor bizimle. Hangi hastalığımız olduğunu ve hangi ilacı kullanıp kullanmamız gerektiğini doğrusuyla, yanlışıyla anlatıyor bize. Gün içinde çok fazla hastaya bakıyorlar. Bakmaları gereken kişi sayısı en fazla 25 olmalı.” Seher AÇIKGÖZ

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr