Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,79 - SATIŞ: 5,80

title icon
EURO

ALIŞ: 6,42 - SATIŞ: 6,43


Vatandaş sınıflandırılıyor
Vatandaş sınıflandırılıyor

Vatandaş sınıflandırılıyor

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SGK) özel hastanelere ek ücret isteme yetkisini tanıması birçok kargaşayı da beraberinde getiriyor. Özel hastanelere verilen bu yetki ile A, B, C sınıfı hastaneler oluşturuldu. Hastaneler kalitesine göre bir iğne yapmaya dahi farklı fiyat oranları belirliyor. Özel hastanelerin durumunu ve Gaziantep’teki aşılama oranlarını Gaziantep Tabipler Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca değerlendirdi.

Gaziantep’in nüfusunda Suriyeli sayısından sonra müthiş bir patlama yaşandı. Artan bu nüfus oranını Gaziantep’teki doktorlar ve sağlık çalışanları karşılayamıyor. Özellikle sınırlardan izinsiz giriş yapan Suriyeli vatandaşların çocukları aşılanamıyor. Ağca, Gaziantep’te sağlık çalışanlarının yetersiz olduğunu ve şehre yeni atamaların yapılması gerektiğini söyledi.

SURİYELİ ÇOCUKLARIN AŞILARI EKSİK

Gaziantep’te kendi çocuklarımızda aşı eksikliği olmamakla birlikte kaçak giriş yapan Suriyelilerden dolayı halen aşı eksiği Suriyeli çocukların olduğunu ifade eden Ağca, “Gaziantep’te kendi çocuklarımızla ilgili hiçbir aşı eksiğimiz kalmadı. Suriyeli vatandaşlar ve çocukları için iki defa aşı kampanyası başlatıldı. Ancak izinsiz girişler olduğundan ve yurt girişlerinde bir istikrar olmadığından aşı eksikliği ortaya çıkıyor. Çadırkentlerde aşısız Suriyeli kalmadı. Türkiye bu kadar aşırı aşı yapmasına rağmen kendi aşısını üretemiyor” dedi.

FARK ÜCRETLERİNİN ÖNÜ AÇILIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ( SGK)  uygulamaları ile birlikte özel hastanelere fırsat sunulduğunu dile getiren Ağca, “Sosyal Güvenlik Kurumu Hastalıklarla ilgili yapmış olduğu açıklamalarla birlikte özel hastanelere fırsat verdi. SGK şu hastalığın şu kadarını karşılarım, bu hastalığının bu kadarını karşılarım, hesaplarından dolayı vatandaş bu sorunları yaşamaya başladı. Bu izinlerle birlikte hastanelerin fark ücret almalarının önü açıldı. Vatandaş iğne yaptıracak, pansuman yaptıracak hastaneye ek ücret veriyor. Hangi ameliyatlarda hangi tedavilerde devlet ne kadar ödeme yapacağını açıklıyor. Bu fark ücretini devlet hastanelere bırakmış durumda” açıklamalarına yer verdi.

YÜZDE 200 KADAR FARK İSTENİYOR

Özel hastanelere sunulan ek ücret alma yetkisi ile birlikte fiyat kargaşalarının ortaya çıktığını  ve yüzde 200’e kadar ek ücret çıkartılabildiğini vurgulayan Ağca, “Devletin fiyat belirleme yetkisini hastanelere bırakmış olması fiyat kargaşasını da beraberinde getiriyor. Özel hastaneler bu oranı yüzde 10’dan başlatıyor yüzde 200’e kadar çıkartabiliyor. Serbest piyasa ekonomisi haline getirildi sağlık sektörü. Yasanın ucunu açık bırakırsan her kurum da kendi çıkarını düşünür. Hastaneleri, de aile hekimliklerini de A sınıf, B sınıf, C sınıf, diye gruplandırdılar. A sınıf en yükseği talep ediyor. B sınıf biraz daha az istiyor. Aslında burada hastaneler sınıflandırılmıyor. Vatandaşın bizzat kendisi sınıflandırılıyor. A sınıf vatandaş kaliteli yere, B sınıf daha az kaliteli yere, C sınf vatandaş da kıytı köşe bir yere gitmek durumunda kalıyor” dedi.

HEKİM İHTİYACI VAR

Gaziantep’te şehre gelen Suriyelilerden sonra büyük oranda hekim eksikliği ortaya çıktığını ve hükümetin Gaziantep’e gelen Suriyeli sayısına yetecek kadar hekim ataması yapması gerektiğini dile getiren Ağca, “Gaziantep’te nüfusumuzun yüzde 30’u kadar da Suriyeli var. Gaziantep’teki hekim sayısı diğer şehirlere göre fazlasıyla az. Diğer şehirlerden çok daha fazla nüfuslu bir şehre yüzbinlerce Suriyeli’nin de gelmesi ile sağlık durumu çok zor şartlara girdi. Gaziantep’in hekim ihtiyacı var. Gaziantep’e fazladan gelen yüzde 30’luk nüfus kadar sağlık çalışanı gönderilmesi gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı. AHMET ATMACA

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr