Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Çocuklar kışın nasıl giydirilmeli?
Çocuklar kışın nasıl giydirilmeli?

Çocuklar kışın nasıl giydirilmeli?

SEV Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr.Metin Karçin içerisinde bulunduğumuz kış aylarında çocuklarımızın nasıl giydirilmesi gerektiği konusunda anne ve babaları bilgilendirdi.

Soğuk hava beraberinde bir dizi sorunla geldiği için anneler kış aylarını pek sevmezler. Çocuklar için yağmur ve kar yeni oyun araçları demek olsa da, anneler “hasta olur” endişesi ile bu araçlardan hoşlanmazlar. Ayrıca hafif, hareketi sınırlamayan yazlık giysilerden sonra kalın üst üste giyilen giysiler, şapkalar, atkılar çocuk tarafından oyun oynamayı zorlaştıran şeyler olarak algılanır. Özellikle de sokağa çıkarken anne ile çocuk arasında küçük çapta giysi savaşları yaşanır. Sev Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Karçin Çocuğunuzu soğuktan koruyup, olası hastalıkları mümkün olduğunca önlemek ve aynı zamanda giyim sorunlarını oyuna dönüştürebilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda  anne ve babaları uyardı.

Dr. Karçin aralık ayı çocukla dışarıda uzun gezintiler yapmak için uygun bir ay değildir. Ama alışverişe çıkarken veya işe giderken çocuğunuzu yuvaya bırakmak için kısa süreli de olsa soğukta dolaşmanız gerekebilir. Bu gibi alanlarda alacağınız küçük önlemler çocuğunuzun soğuktan zarar görmesini engelleyecektir dedi ve çocukların “soğan sistemine” göre giydirilmeini önerdi ve soğan sistemini şu şekilde açıkladı;
Kısaca  çocuğu kat kat giydirmek. Tek kat çok kalın bir giysi yerine daha ince bir yapıda birkaç kat giysi soğuk havaya karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlarken, gerektiğinde de çıkarılarak çocuğun vücut ısısının aşırı artması engellenir.

Örnek bir giydirme biçimi olarak şu önerilebilir; en alta uzun termal bir iç çamaşır, ardından boğazlı veya dik yakalı bir kazak (bu kazak çocuğun paltosunu önü açıldığında bile boynunu sıcak tutacaktır.) bunun üstüne bir süeter, kalın bir pantolon ve palto. Özellikle karda oynamayı seven çocuklar için ideal bir formül. Burada dikkat edilmesi gereken bazı çocukların yün ve benzeri maddelere karşı aşırı hassas olduğudur. Yün ısıtıcıdır ama hassas ciltleri tahriş edebilir. Bunun için çocuğun cildine doğrudan temas eden kıyafetlerin yüzde 100 pamuklu olmasına özen gösterin dedi.

Dr. Karçin, dışarıda hava sıcaklığı eksili derecelere yaklaştığında çocuğunuz için gerekli olan kıyafetlerin başında bir şapka gelmelidir. Çünkü vücut ısısının çok büyük bir bölümü çıplak baş yoluyla kaybedilir. Ayrıca boyun bölgesi de önemli bir ısı yitirme alanıdır. Soğuk hava ve sert rüzgara maruz kalan çocukların yanakları, burunları, kulakları ilk üşüyen ve donma tehlikesine karşı en duyarlı olan bölgeler arasındadır. Bu yüzden bir şapka çocuğu soğuğa karşı koruyacak önemli bir giysidir dedi ve  Çocukların şapka giymeye çoğunlukla direnç gösterdiklerini  bu yüzden onu rahatsız etmeyecek bir şapka seçmeye özen gösterilmesi gerektiğini, hatta dışarı çıkarken anne babanın da  bir şapka giymesinin , çocuğa şapka giyme konusunda  ikna edici olabileceğini vurguladı. Başı, boynu, kulakları ve yüzün bir kısmını kaplayan çocuklar için özel dizayn edilen şapkalar, sizi ayrıca bir kulaklık ve atkı takmak külfetinden ve savaşından kurtaracaktır. Böyle modelleri birçok çocuk giyim mağazasında bulabilirsiniz. Yine de çok rüzgarlı havalarda çocuğunuzu fazla dışarıda bırakmamaya ve rüzgarın doğrudan yüzüne çarpmamasına dikkat etmelisiniz dedi.

Soğuk ve ıslanmış ayaklar sadece çocuğu rahatsız etmekle kalmaz, kolaylıkla donma tehlikesi de yaratabilir. Özellikle karda yürüyen ve oynayan çocuklar için. Bu yüzden ayakkabı ve çorap seçimine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Metin Karçin yalıtkan botların  soğuk havalar için en uygun olduğunu ve  Su geçirmeyen, dikişsiz ve ayağa tam oturan ayakkabıların tercih edilmesini ,çocuğun ayağını botun içinde rahatsız edecek şekilde çok ağır ve kalın çoraplardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Minik bir el soğuk havada donmaya en açık alanların başında gelir. Özellikle bebekler için. Bu yüzden tek parmaklı veya normal bir eldiven, hatta kaybolmalara karşı birkaç çift eldiven çocuğunuzun kışlık gardrobunda mutlaka yer almalı. Daha büyük çocuklar için su geçirmeyen, yalıtkan eldivenler tercih edilmelidir. Hareketi engellemeyen, daha az kaba, hayvan modelli eldivenler çocuklar tarafından daha çok kabul görmektedir.

Dr. Karçin Çocukların sağlığı için paltonun da oldukça önemli olduğunu ancak çocuğun özgürlüğünü ve hareketini sınırlayan bir giysi olduğu için çocuklar palto giymemek için direnir, fırsat buldukları ilk anda da çıkarıverirler, Ama paltoda kışın giyilmesi zorunlu giysidir. Bu yüzden çocuğunuzla inatlaşmadan, neden palto giyilmesi konusunda onu ikna ederek ve seçimini kendi yaptığı paltolar alarak bu sorunu çözmeye çalışmalısınız. Çok dar, ağır, kaşındıran, hareketi engelleyen paltolar almayın. Hafif ve yalıtımlı malzemeden yapılmış olanları tercih edin. 
Giysilerini seçerken de kolay giyilebilen, lastikli, çıtçıtsız, boğazı sıkmayan, kaşındırmayan, aşırı bol veya dar olmayan giysileri seçebilirsiniz. Müflonlu kumaşlar tercih edilebilir.

Üşüyüp üşümediğini veya çok fazla ısınıp ısınmadığını sık sık kontrol edin
Siz ne kadar dikkatli giydirirseniz giydirin, çocuğunuz bunları üzerinde aynı titizlikle tutmayacaktır. özellikle hareketi seven, oyuna düşkün çocuklar. Fazla terlemekte en az üşümek kadar çocuğa rahatsızlık verir. Bir takım cilt problemlerinin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Ayrıca vücut ısısı düşen çocukta bazı sağlık problemleri görülebilir. Bu yüzden çocuğunuzun ellerini, boynunu sık sık kontrol edin. Soğuksa ısıtın. Islak ve sıcaksa bir kat giysisini çıkarın.

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr