Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Karaman Radyo Zeugma?da
Karaman Radyo Zeugma?da

Karaman Radyo Zeugma?da

Kabızlığın, tedavi gerektiren önemli hastalıklardan biri olduğunu söyleyen Operatör Doktor Arslan Karaman, kabızlığın tek bir tanıma sığdırılabilecek bir hastalık olmadığını ifade etti.

Radyo Zeugma’ya  konuk olan Özel Kemal Bayındır Hastanesi Operatör Doktor Arslan Karaman, canlı yayında Pınar Çelik’in sorularını yanıtladı. Karaman, çağımızın sosyal hastalığı olarak değerlendirdiği kabızlık ile ilgili önemli bilgiler verdi.

KABIZLIK NEDİR?

Kabızlığın, tek bir tanıma sığdırılabilecek bir hastalık olmadığını söyleyen Karaman, “Kabızlık, halk dilinde büyük abdestin değişmesiyle meydana gelen sağlık problemidir. Ayrıca tedavi gerektiren önemli hastalıklardan biridir. İnsanların gerekli miktarda büyük abdest yapamamaları, karındaki şişkinlik hisleri, onları kabız oldukları düşüncesine iter. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, büyük abdestin miktarı ve sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Tuvalet alışkanlığı, cinsiyet, yaş, beslenme, günlük alınan sıvı miktarı gibi faktörler aynı bireyde zamanla değişiklik gösterebilir.” dedi.

KABIZLIĞI TETİKLEYEN NEDENLER

“Hastalıkların çoğu kabızlığın nedeni olabilir. Ancak hastalık yaşanmamasına rağmen kabızlık problemi görülebilir” diyen Karaman, “Ayrıca bazı nedenler de kabızlığı tetikleyebilir. Bunlar; kişinin yaşadığı bir hastalık, tedavisi için kullandığı ilaçlar, duygusal stres, yaşadığı depresyon vb.’dir. Ayrıca, belli bir sebebi olmadan görülen kabızlık, başka bir hastalığın habercisi olabilir.” ifadelerine yer verdi.

KİMLERDE KABIZLIK OLUR?

Karaman, beslenme tarzında değişiklik, lifli gıdaların az tüketilmesi, iş stresi, hareketli yaşamın azalması gibi nedenlerden dolayı genellikle herkesin kabızlık riskine sahip olduğunu söyleyerek şunları söyledi,”Bunun dışında kişisel özellikler ve meslek kabızlık probleminin görülme sıklığını arttırabilir. Genel olarak, asabi, hırs sahibi ve titiz bireylerde kabızlık problemi ortaya çıkar. Sürekli oturup yada ayakta çalışan, seyahatlere çıkan bireylerin yanı sıra, birtakım nedenlerden dolayı dışkılamayı erteleyen bireylerde kabızlık problemi daha çok görülür.”

KABIZLIK VE HAMİLELİK

Anne adaylarının en sık şikayetçi oldukları durumdan birisinin kabızlık olduğunu hatırlatan Kahraman, “Gebelikte, anne adayında çeşitli değişimler söz konusudur. Bunlar hormonsal açıdan değişimlerdir. Hormonsal bu değişimlerin bir kısmı, ince-kalın bağırsak, mide gibi sindirim sistemiyle ilgili organların hareket kapasitesini azaltabilir. Kabızlık da bu hareketsizlik sonucu meydana gelir. Gebeliğin ilerleyen aylarında, bebeğin karın içinde büyüyüp yer kaplamasıyla, kalın bağırsağa baskı yapılır. Özellikle son kısmına. İşte bu baskı dışkılamayı zorlaştıran bir durumdur.” şeklinde konuştu.

TEDAVİ

“Tedavi öncesi, kabızlığa neden olan faktörler, süresi ve ağırlık miktarı belirtilmelidir” diyen Kahraman devamında şunları söyledi, “Eğer kalın bağırsakta kabızlığa sebep olan sorunlar doğuştan meydana gelen çeşitli yapısal sorunlar ise, bunun için cerrahi işlem gerekli olmaktadır. Tedavinin gecikmemesi gerekir. Çünkü bu gecikme bebek ve çocukların gelişmelerinde geriliğe, yetişkinlerde ise cerrahi müdahalenin artmasına yol açabilir. Yavaş bir şekilde meydana gelen kabızlık birtakım hastalıkların sonucunda ya da bir nedene bağlı olmaksızın oluşabilir. Bunun için, kronik kabızlık hastalığının tedavisiyle beraber bağırsak hareketinin arttırılması ve dışkılamanın sağlanması gerekir.”  İzzettin ENCU

 

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr