Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,73 - SATIŞ: 6,75

title icon
EURO

ALIŞ: 7,32 - SATIŞ: 7,33


Kadınların korkulu rüyası
Kadınların korkulu rüyası

Kadınların korkulu rüyası

İdrar kaçırma, insanların yaşam kalitesini azaltan ve sosyal sıkıntılara yol açan bir durum. Özel Primer Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Manolya Yılmaz Belgin, kadınlarda idrar kaçırma sorununu anlattı.

Op. Dr. Manolya Yılmaz Belgin, yaptığı açıklamada kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde görülen idrar kaçırma şikayetleriyle ilgili "Kadınlarda sosyal, hijyenik, duygusal, ekonomik ve cinsel sorunlar yaratır" dedi. İdrar kaçırmanın pek çok türü ve sebebi olsa da en sık karşılaşılan iki sebep olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Bunlardan en sık görüleni stres inkontinans dediğimiz, kadınların aksırıp öksürdüğünde ya da ıkındığında, güldüğünde karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırması ve urge inkontinans dediğimiz ani idrar hissinin gelmesi ve tuvalete yetişememeye bağlı idrar kaçırılmasıdır. Bu iki durum ayrı ayrı olabildiği gibi birlikte de olabilir ve tüm idrar kaçırmaların yaklaşık yüzde 85-90’ını oluşturur. Hastalar çoğunlukla, öksürme, gülme, zıplama merdiven çıkma, ıkınma gibi davranışlarda bulunduğunda idrar kaçırır. Urge inkontinansta ise, hastalar herhangi bir eylemde bulunmasa bile işini bırakıp ani bir idrar yapma isteği duyup tuvalete yetişmeye çalışırken idrar kaçırıyordur. Bu iki durum birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bu durumların dışında diyabet ya da birtakım nörolojik hastalıklarda, genital fistüllerde, aşırı kabızlıkta, idrar yolları enfeksiyonlarında ya da idrar akışını arttıran ilaçların kullanılması sırasında da idrar kaçırma olabilir. Bu durumların birbirinden ayırmak için mutlaka ürojinekolojik muayene yaptırmaları gerektiğini ve bunun için mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini ifade etti. Op. Dr. Manolya Yılmaz Belgin  "İdrar kaçırma, dışkı kaçırma, sık idrara gitme, idrarını tam boşaltamama hissi, cinsel ilişkide rahatsızlık, vaginal yanma, ağrı, kaşıntı, akıntı varsa doktora gidilmeli. İleri yaş ve kadın cinsiyeti, ailesinde idrar kaçırma şikayetleri olanlar, menopoz, geçirilmiş pelvik cerrahi öyküsü, diyabet, kalp, böbrek, eklem ve omurilik hastalıkları, geçirilmiş felç, sigara içimi ve ona bağlı gelişen kronik öksürük, fazla alkol, çay ve kahve tüketimi, kilo alma, kronik kabızlık, öksürük hastalık belirtileridir" diye konuştu.

YARIM SAATTE KURTULMAK MÜMKÜN

Op. Dr. Manolya Yılmaz Belgin, öncelikle idrar kaçırmanın türü ve sebebi belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak "Bundan sonra hastaya yaşam davranış önerilerinden pelvik kas egzersizlerine ya da medikal tedaviden cerrahi tedaviye kadar durumuna göre bir takım tedavi önerilerinde bulunuyoruz. Bir grup idrar kaçırma şikayetleri pelvik kas egzersizlerinden oldukça yarar görmektedir ve yeni fizik tedavi yöntemlerinden oldukça iyi sonuçlar almaktayız. Ayrıca idrar kaçırma cerrahisinde eskiden uygulanan cerrahi yöntemlerin hem başarı oranları düşük hem de hastaların hastanede kalış süreleri ve komplikasyon oranları yüksekti. Son 4-5 yılda uygulanan yeni modern yöntemler ve cihazlarla cerrahi gerektiren hastalar yarım saatlik kısa bir operasyonla kendilerini yaşamdan uzaklaştıran bu sorundan kurtuluyor ve aynı gün içinde evine gidip bir gün sonra da normal hayatına dönebiliyor dedi.

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr