Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,77 - SATIŞ: 6,78

title icon
EURO

ALIŞ: 7,35 - SATIŞ: 7,36


Aile hekimleri iş bırakıyor
Aile hekimleri iş bırakıyor

Aile hekimleri iş bırakıyor

Gaziantep Tabipler Odası Türkiye genelinde başlatılan aile hekimlerinin çalışma şartlarının düzeltilmesi ve aile hekimliğinin yok olmaması için bugün iş bırakma eylemi yapıyor.

Türkiye genelinde yapılacak olan eylemin ana gerekçesi olarak ise aile hekimlerine getirelen nöbet uygulaması gösterildi. Gaziantep’te de doktorlar çalışma koşullarının zorluğundan dolayı bir günlük iş bırakma eylemine gidecek. Aile hekimlerinin nöbet çilesini ve çalışma şartlarının zorluğunu Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Çetin düzenlenen basın toplantısında dile getirdi.

HASTALARI EN İYİ BİZ TANIYORUZ

Gaziantep’te yaklaşık 3 kişiden birinde diyabet dahatsızlığı olduğunu ve birçok hastalık türünde hastaları en iyi aile hekimlerinin tanıdığını açıklayan Çetin, “Bizler Aile hekimleri ve Aile sağlığı elemanları olarak birinci basamakta koruyucu hekimlik, anne-bebek ve gebelik takipleri ve aşılamalarını yapıyoruz. Bu iki riskli grubu tamamen biz takip ediyoruz. Bunların izlenmesi ne kadar kaliteli olursa, bu ülkenin tek sağlık göstergesi olan anne ve bebek ölümleri o kadar azalır. Bunun yanı sıra özellikle bölgemizde orta yaşın üzerinde yaklaşık her 3 kişiden birinde Diyabet var. Hipertansiyon, Astım, Tıkayıcı solunum yolu hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalıkların teşhis ve takibi büyük önem arz etmektedir. Bu hastalıkları periyodik muayeneleri ile birlikte doğru  sistematik çalışarak erken tanıyıp erken müdahale edebiliriz. Çünkü hastayı en iyi biz yani aile hekimleri tanıyor” dedi. 

UYGULANABİLİRLİKTEN UZAK BİR GENELGE

Sağlık Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu genelgenin uygulanabilirlikten uzak olduğunu ve aile hekimlerinin iş yükünün kat be kat arttırıldığını dile getiren Çetin, “Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimlerini ve diğer Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarını hafta içi 20.00’ye dek, cumartesi günleri ise 09.00-17.00 saatleri arasında esnek mesai ve nöbet adı altında çalıştıracağını ilan etmiştir. Sağlık Bakanlığının çıkardığı genelge uygulanabilirlikten ve gerçeklikten uzak aile hekimliğinin çalışma esaslarına uymayan popülist bir genelgedir” açıklamalarına yer verdi.

NE DOKTORA YARAR NE DE HASTAYA

TÜİK verilerine göre Gaziantep’teki aile hekimlerinin kendisinden beklenenden bir kat daha fazla iş yaptıklarını ve buna rağmen iş yükünün arttırılmaya çalışıldığını ancak bu uygulamanın işe yaramayacağını vurgulayan Çetin, “ürkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Gaziantep’te bir aile hekimi kendisinden beklenenden bir kat daha fazla iş yapmaktadır. Buna rağmen birkaç kat daha iş yüklemek hem hastaların hem de hekimlerin zararına olacaktır” şekilnde açıklama yaptı.

DERDİMİZE ÇARE OLUNMADI

Aile sağlığı çalışanlarının tepkilerini dile getirmek için iş bırakma eylemine gideceklerini açıklayan Çetin, “ASM çalışanları 12 Aralık Cuma günü (Bugün) Tüm Türkiye’de ve Gaziantep’te iş bırakma eylemleri yapacaktır.13 Aralık’ta yine Ankara’da eylemlerinden ikincisini yapacaktır. Bizler ASM çalışanları olarak bu derdimizi her şekilde, her ortamda anlatmaya çalıştık. Bir de bu şekilde anlatmak istiyoruz. Milyonlarca insana her gün temas eden, onlara sağlık sunabilecek olan binlerce hekim ve hemşire kesintisiz ve amacı belirsiz bakanlık talepleri ile karşı karşıyayız. Tek taraflı sözleşme, sözleşme fesihleri ve para cezaları ile tehdit ediliyoruz.Uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınan anayasal haklarımız bir günde alelacele çıkarılan genelgelerle elimizden alınmak istenmektedir” dedi. -AHMET ATMACA-

 

 

 

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr