Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Sağlıkta kriter ne olacak?
Sağlıkta kriter ne olacak?

Sağlıkta kriter ne olacak?

Türkiye Kamu Hastaneler Birliği’ndeki mevcut yöneticilerin görev süreleri yıl sonunda bitecek. TKHK’nın illerdeki Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri olarak atayacağı yöneticilerin uzman doktor olması şartı getirmesi nedeniyle sağlıkta büyük bir değişimin yaşanacağı konuşuluyor. 

GAZİANTEP’TEKİ DURUM

Gaziantep Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Kadir Çağlar Çatak uzman hekim olmaması nedeniyle yeni dönemde genel sekreter olarak görev almayacak. Ancak genel sekreterin değişmesi ile sağlıkta yönetici kıyımı yaşanması endişeleri de beraberinde geliyor. Genel Sekreterliği kuran, sistemi oturtan ve Gaziantep’i Türkiye’nin en başarılı illeri arasına sokan yöneticilerin önümüzdekİ dönemde görev almaması  halinde  sağlık hizmetlerinin sunumunda ve mevcut projelerin devamında sorunlar yaşanmasından endişe ediliyor. 

AYKUT ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTI

Gaziantep’te son yıllarda sağlık hizmetlerinin etkinliğinin ve verimliliğinin arttırılmasında Genel Sekreterlik Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Ömer Aykut’un büyük katkısı bulunuyor. Uzun yıllardan beri sağlık kuruluşlarında başhekim yardımcısı, başhekim ve tıbbi hizmetler başkanı olarak görev yapan Ömer Aykut’un tıbbi hizmetler başkanlığı karnesinin başarılı olduğu ifade ediliyor. 

EN BÜYÜK KRİTER KARNE PUANI OLMALI 

Kamu sağlık hizmetlerinde köklü değişiklikler getiren 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sağlıkta profesyonel yönetim anlayışı getirilmiş ve yöneticiler için karne uygulamasına geçilmiştir. Kanun Hükmünde Kararnameye göre, yöneticilerin görevden alınmasında veya göreve devamında ise en büyük kriterin karne başarısı olması gerekiyor. Mevcut yöneticilerin göreve devamlarında karne puanlarının esas alınmaması halinde, sağlık gibi tüm vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir alanda yaşanacak sorunlardan herkesin zarar görebileceğini vurgulanıyor. 

AK PARTİ EN ÇOK OYU SAĞLIKTAN ALIYOR 

AK Parti’nin her seçimden oylarını arttırırak çıkmasında sağlık hizmetleri ile ilgili başarılı uygulamaların büyük etkisi bulunuyor. Konunun uzmanları, yöneticilerin atanmalarında karne puanlarının esas alınmaması halinde, sürekli yeni yöneticilerin iş başına gelmesi ile sağlığın deneme tahtasına dönüşeceği, sonuçta da sağlık alanında yaşanacak olumsuzlukların sağlık hizmetlerindeki istikrarı etkileyeceğini vurguluyorlar.   

KARARNAMEYE AYKIRI HAREKET EDİLMEMELİ

Uzmanlar, ''En kutsal hizmet olan ve vatandaşların sağlığını doğrudan ilgilendiren sağlık hizmetlerindeki sık sık yönetici değişikliği, sağlık alanının deneme tahtasına dönüşmesine yol açacaktır. Sağlık gibi bir alanın deneme tahtası olmaması için kuralların işletilmesi, başarı kriterinin dışına çıkılmaması ve 663 Sayılı kanun Hükmünde Kararnamenin ruhuna aykırı uygulamalardan uzak durulması gerekmektedir. '' tavsiyesinde bulunuyorlar. 

-Aydın AKYÜREK-

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr