Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Ayakkabılar zehir saçıyor
Ayakkabılar zehir saçıyor

Ayakkabılar zehir saçıyor

Çin’den ithal edilen zehirli ayakkabıların piyasalara sürülmesi birçok tehlikeyi de berabarende getiriyor. Çin ürünü ayakkabılar çoğu vatandaşların güvendiği büyük markalarda dahi satılıyor. Türkiye Ayakkabı Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur, “Bu sorunu çözecek olan devletin kendisidir. Biz bu devletin ne gümrük memuruyuz ne de jandarmasıyız. Bu sorunu 30 yıldır tüm devlet kademelerine söyledim ancak bugün dikkate alındı” dedi. Esnaflar, vatandaşların ayakkabıları güvenerek almadığından dolayı zor günler yaşıyor.

Çin’de üretilerek kaçak yollarla ülkemize getirilen zehirli ayakkabılar, ayakkabıcılık sektörünü sekteye uğratıyor. Çin ürünü ayakkabılar küçük büyük birçok ayakkabı satış noktalarına yayıldı. Türkiye Ayakkabı Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur, kaçak yollarla getirilen ayakkabılarda patlama yaşandığını ve biran önce bu sorun önlenmezse daha büyük sorunların ortaya çıkacağını söyledi.

‘DİLİMDE TÜY BİTTİ’

Ayakkabı sektöründe büyük tehlike saçan Çin’in ürünlerini 30 yıl öncesinden uyarılarda bulunduğunu ve tüm resmi kurumlara sorunu anlattığını, ancak sorunun bu günlerde farkına varıldığını söyleyen Buğur, “Çin’den gelen ayakkabıların tehlike saçtığını biz 30 yıl öncesinden haber vermiştik. Bu facianın önüne geçilsin diye. O günlerden bu yana Gaziantep Valiliği’ne, Sanayi Bakanlığı’na, Gümrük Bakanlığı’na defalarca sınırdan kaçak ve zehirli ayakkabılar getirildiğini defalarca söyledim. Dilimizde tüy bitti söylemekten. Kaçak getirilen ayakkabılar her yerde cirit atıyor. TV kanalları 29. 99 kuruşa ayakkabı diye bağırıyor, caddelerde ayakkabı satan bazı yerler camlarına yazmışlar 29. 99 kuruşa diye. Yoksul halkımız da buna aldanıyor. Bir süre geçtikten sonra da ya vatandaşın ayaklarında yaralar çıkıyor ya da ayakkabı üç beş gün geçmeden yırtılıyor. Vatandaş ayakkabıyı tekrar iade edecek muhatap bulamıyor” dedi.

FUARDA BİLE ÇİN MALI SERGİLEYEN OLABİLİR

Çin’den gelen ve içerisinde kimyasal katkılar içeren ayakkabıların her ortamda mevcut olduğunu kontrol edilmezse fuarlarda dahi sergilenebileceğini vurgulayan Buğur, “Çin’den gelen zehirli ve kaçak ayakkabılar ayakkabı fuarcılığını da olumsuz etkileyecektir. Bu tür fuarlarda dahi Çin’den gelen insan sağlığına zararlı ayakkabıları sergileyen olur. Kaçağa devlet takip etmeli. Vatandaşın güven kaybı olmamalı ve vatandaşın sağlığı ön plana alınmalı” açıklamalarına yer verdi.

GÜVENDİĞİMİZ MARKALARDA DAHİ VAR

Vatandaşların AVM’lerdeki marka ayakkabılara güvendiğini ancak AVM’lerdeki marka yerlerde dahi Çin’den gelen zararlı ayakkabıların giriş yaptığını açıklayan Buğur, “Kendi esnafımızın Çin’e gidip de ayakkabı getirme imkanı yoktur. Bu ayakkabıları Türkiye’deki bazı büyük firmalar yapıyor. Bu işi yapanlar arasında çok büyük markalar da var. Bahsetmiş olduğumuz büyük firmalar artık ayakkabı imalatını bırakmış Çin’den zehirli ayakkabı alıp satıyor. Vatandaşlar büyük AVM’lere güveniyor marka diyor güvenli diyor ancak Çin’den gelen bu ürünler ne yazık ki AVM’lerde de mevcut” ifadelerine yer verdi. 

ESNAFLAR MAĞDUR

Çin malı satan bazı ayakkabıcıların vatandaşları tedirgin ettiğini ve ürün  satamadığından dolayı esnaf mağduriyetleri de yaşandığını dile getiren Buğur, “Esnaflar, Çin malı ayakkabıların piyasada gezinmesinden dolayı mağduriyet yaşıyor. Özellikle deposuna alıp da satamayan esnaflar bu konuda büyük mağduriyet yaşıyor. Vatandaş ayakkabı alırken tedirgin davranıyor. Halkımız daha çok duyarlı olması gerekiyor” dedi. 

ÇİN ÜRÜNLERİ PATLAMA YAPTI

Ülkemize dış ülkelerden gelen ayakkabı ithalatı için Ekonomi Bakanlığı tarafından vergi getirildiğini ancak buna rağmen son günlerde Çin ürünü ayakkabılarda patlama yaşandığını belirten Buğur, “Çin’den gelen ayakkabıların tespiti mümkün değil. 2006 yılından bu yana ayakkabı ithalatını koruma kotası konulmuştu. Bu yıl bitti bu uygulama. Bir buçuk yıldır çalışıyoruz kota olmaması ve ek vergi uygulanması için. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüştük ve nasıl ki iplikte ek vergi alınıyorsa ayakkabı için de vergi alınması gerektiğinini söyledik. Bakanımız da bunu doğru buldu. Sekizinci aydan itibaren bu uygulama da resmiyet kazandı. Çin’den ya da başka ülkelerden ülkemize ayakkabı girişi yapılıyorsa o kadar da vergi alınması yasalaştı ve yürürlüğe girdi. Dış ülkeden ithal gelen her bir çift ayakkabı için 5 dolar vergi ve ne kadar fatura kesilmiş ise de yüzde ellisi kadar da  gümrük vergisi alınması yasallaştı. Bu yasa ile rahatlarız diye düşündük ancak Çin’den gelen zehirli ayakkabılar bu günlerde patlama yaptı. Biz devletin jandarması, gümrük müdürü veya memuru değiliz” şeklinde açıklama yaptı. 

FUARDA VURGULAYACAĞIM

Düzenlenecek olan ayakkabı fuarında denetimlerin arttırılması ve halkın da Çin ürünü ayakkabılara itibar etmemesi gerktiği yönünde açıklamalarda bulunacağını ifade eden Buğur, “Ayın 10 ila 17 arasında düzenlenecek olan fuarımızda da bu sorunu bakanlar önünde gündeme getireceğim. Halkımıza da sesleneceğim. Halkımızın ucuz diye Çin ayakkabılarına itibar etmemesi gerekiyor. Senede üç çift ayakkabı giyiyorsa vatandaş iki çift giysin ama kaliteli ayakkabı giysin. Kaliteli ayakkabı fiyatıyla kendisini belli eder. Vitrinlerdeki 10 liraya 20 liraya satılan ayakkabılara itibar edilmemeli. Bu ayakkabılar kesinlikle kimyasal içeriyor” açıklamalarına yer verdi. 

260 MİLYON DOLARLIK AÇIK VAR

Suriye savaşları dolayısıyla ayakkabı ihracatının azaldığını ve ayakkabı ithalatının ihracattan 260 milyon dolar daha fazla olduğunu söyleyen Buğur, “2013 yılı sonu itibari ile 993 milyon dolarlık yurt dışından ayakkabı ithal etmişiz. Bunun karşısında da 723 milyon dolarlık da yurtdışına ayakkabı ihraç etmişiz. Arada 260 milyon dolarlık açık var. Bu açık devletin cari açığını oluşturuyor. Savaş dolayısı ile birçok devlete ürün gönderemiyoruz. 2015 yılı itibari ile ayakkabı ihracatımızı ithalatımızdan çok yapacağımıza bakanlığa söz verdik. Tek amacımız ithalatımızı azaltıp ihracatımızı arttırmaktır. Bizler ülkemizdeki vatandaşlarımıza ayakkabı yetiştirememiş değiliz. Türkiye’de yıllık 500 milyon çift ayakkabı üretiliyor. Gaziantep, İstanbul’dan sonra ayakkabı üretiminde ikinci sırada. Üretilen 500 milyon ayakkabı’nın yüzde 16. 4’ünü tek başına Gaziantep ihraç ediyor” dedi.

ÇIRAK SORUNU YAŞANIYOR

Sürekli eğitimden dolayı sektörde yetiştirecek çırak bulunamadığını ve bu sorunu gidermek için meslek liselerine ve meslek yüksek okullarına ayakkabıcılık bölümü oluşturulduğunu açıklayan Buğur, “Sektörümüzde ara eleman sorunu var. Mecburi eğitimden dolayı çırak yetiştiremiyoruz. Çırak olmayınca kalfa da olmuyor usta da olmuyor. Bu sorunları gidermek için yıllardır üniversitelerin meslek yüksek okullarında ayakkabıcılık bölümü oluşturulması için mücadele verdik. Gaziantep dışında dört ilimizde daha var bu bölüm. Amacımız bölümün yaygınlaştırılması ve öğrenci sayısının arttırılmasıdır. Bu bölümü meslek liselerinde de açtırdık. Sanayi sitesi içine de 16 derslikli Ayakkabıcılık Meslek Lisesi’nin temeli atılacak” şeklinde açıklama yaptı.

ESNAFLAR DA DERTLİ

Çin’den gelen kimyasal içerikli ayakkabı satışlarının vatandaşları tedirgin ettiğini ve satışların da ister istemez sekteye uğradığını söyleyen esnaflar sorunun biran önce çözülmesi için yetkililerden yardım istedi. 

İŞTE ESNAFLARIN ÇİN AYAKKABILARINA YORUMLARI

Yılmaz Güzel: Çin’den gelen ayakkabıların yüzde 80’i kadın ve çocuk ayakkabıları üzerine. Vatandaşlar ayakkabı alırken tedirginlik yaşıyor. Çin ayakkabılarının tamamı kimyasal içerikli. Vatandaşlar ucuza kaçıp sağlığını tehlikeye atmamalı. Şuanda büyük ayakkabı marketlerinde dahi Çin ürünü ayakkabılar satılıyor. Vatandaşlar AVM’lere güveniyor ancak en büyük kaçak satış noktaları da yine AVM’ler oluyor.

Alper Canpolat:Kaliteli ayakkabı kendisini fiyatı ile belli eder. Vatandaşlar ucuz diye bir ayakkabı almamalı. Ucuz ayakkabıların yüzde doksan hepsi de çin ürünü ayakkabı ve insan sağlığına zararlı. Vatandaşlar ayakkabıcılara güven kaybetmeye başladı. Bu güvensizlik ortamı artmadan yetkililer sorunu çözmeli. -AHMET ATMACA-

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr