Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,73 - SATIŞ: 6,75

title icon
EURO

ALIŞ: 7,32 - SATIŞ: 7,33


İkinci görev şehidi vermeyeceğiz
İkinci görev şehidi vermeyeceğiz

İkinci görev şehidi vermeyeceğiz

Sağlıkta şiddet olayları bitmiyor. Şehitkamil 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi doktorları olan karı koca iki doktora şiddet uygulandı. 

Gaziantep Kilis Tabipler Odası, Şehitkamil 1 Nolu Aile  Sağlığı Merkezi önünde sağlıkta şiddet olayları için basın açıklamasında bulundu. 

Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, ‘İkinci görev şehidimizi vermek istemiyoruz’ dedi.

Şehitkamil 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin kurucularından Dr. Ahmet Arıcı ile Dr. Fatma Arıcı, görev başında bir vatandaş tarafından darp edildi. 

Doktorlara uygulanan şiddet Aile Sağlığı Merkezi önünde bir araç dolusu insan tarafından da desteklendi. 

Olay sırasında Dr. Ahmet Arıcı’nın hamile eşi Dr. Fatma Arıcı da şiddete uğradı. Dr. Fatma Arıcı konuyu Sağlık Bakanlığı danışmanlarına ilettiğini, ancak dönüş yapılmadığını söyledi. 

Görev başındaki doktorlara saldıran İ. M’nin hukuki işlemlerinin başlatılması için Tabipler Odası yetkili kurumlara çağrıda bulundu. 

Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca,  1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Önünde yapmış olduğu basın açıklamasında ikinci görev şehidi vermek istemediklerini dile getirdi. 

7 AYLIK HAMİLE DOKTOR VE EŞİ DARP EDİLDİ

7 aylık hamile bir aile hekimi ile doktor olan eşinin 21 Kasım 2014 Cuma günü Şehitkamil 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde vatandaşlar tarafından darp edildiğini söyleyen Ağca, “Şiddetin olduğu yerde hekimlik de yapılmaz hayat da yaşanmaz. 21 Kasım 2014 Cuma günü kendi yaptırdıkları aile sağlığı merkezinde karı koca görev yaparken bazı vatandaşlar tarafından saldırıya uğramıştır.  Üstelik Kadın doktorumuz 7 aylık gebedir. Ölümlü hekim saldırısının olduğu şehrimizde bu kez de ilk kez karı koca aile sağlığı hekimi saldırısı vuku bulmuştur. Konu adliyeye intikal etmiştir. Biz bu durumu yerel sağlık yöneticilerinin ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgisiz, duyarsız, vurdumduymaz ve kıymet bilmez yaklaşımına bağlıyoruz. Doktorlar kimsenin şamar oğlanı değildir. Emeğimizin ve bilgimizin gücünü bize kullandırtmak zorunda bırakmayın. Halkımıza sesleniyorum şiddet uygulayan insanları ayıklayınız. Sağlıkta şiddet uygulamakla hiçbir şey ele geçmez. Hiç şüphesiz ki keskin sirke küpüne zarar verir” dedi.

EMNİYET VE YARGI GÖREVİNİ YAPMALI

Aile sağlığı merkezlerinde emniyet güçlerinin güvenliği sağlaması gerektiğini ve yargının da suçluları biran önce yakalayarak cezalarının verilmesi gerektiğini açıklayan Ağca, “Emniyet görevlilerine sesleniyorum. Kamu binalarında bulunmayan kendi yaptırdıkları veya kiraladıkları aile sağlığı merkezlerinin güvenliğini sürekli sağlayınız. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetlere kayıtsız kalmayınız. Failleri biran önce yargıya teslim ediniz. Savcılardan ve yargımızdan beklentimiz yapanın yanına kar bırakmasınlar. Meslektaşlarımız sadece görevlerini yapmaktadırlar. Hekimlerin iyi niyet ve sükuneti korumakta her zaman elinden geleni yaptıklarını iyi biliniz” ifadelerine yer verdi. 

İKİNCİ GÖREV ŞEHİDİMİZİ VERMEK İSMTEMİYORUZ

İkinci görev şehidini vermek istemediklerini ve birçok meslek gurubundaki çalışanın günü nasıl şiddete uğramadan geçireceğini düşündüklerini dile getiren Ağca, “İkinci görev şehidini vermek istemiyoruz. Doktorlar kendini savunmak için kendilerini savunma kurslarına mı gitmeli. Ülkemiz ne kadar zengin ki hekimlerine başka işleri de yaptırabiliyor. Her gün kaç meslek gurubu bugünü acaba nasıl sağlıklı atlatabilirim diye düşünüyor. Sağlık Bakanı’mıza sesleniyoruz. Yarın meslektaşlarının arasına çıkacak duyguyu yaşayabilmek için bugünden gereğini yapınız. Darp edilen ve şiddet gören karı koca hekimin yerine kendinizi koyarak empati yapınız” açıklamalarına yer verdi.

HAMİLE KADINLARA DA EL KALDIRILIYOR

Tıbbi olmayan tedavinin kendisine uygulanmasının reddedilmesi üzerine bir araç dolusu insan tarafından  hekim olan karısı ile birlikte darp edildiğini söyleyen Şehitkamil 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Ahmet Arıcı, “Geçtiğimiz Cuma günü aile hekimliğimize gelen ve bir vatandaş halen derisi kaynamamış bir yarasının dikişlerinin alınmasını istedi. Bizler almış olduğumuz eğitimler doğrultusunda bunun doğru olmayacağını ve bir süre dikişlerin daha alınmaması gerektiğini söyledik. Hasta sizlerin iş yapmaya gönlü yok diyerek beni dışarı çekerek kavga etmek istediğini söyledi. Dışarı çıkmak istemeyince beni zorla dışarı çıkarttı ve aradan bir dakika geçmeden bir araç durdu içinden altı yedi kişi indi. O sırada her biri bir yandan saldırmaya başladılar. Küfrettiler. Biz bu önlükleri vatandaşa hizmet etmek için giydik. Sistem bu şekilde giderse daha birçok hekimin darp göreceği ve hatta hayatlarıyla ödeyeceklerinden dolayı endişe duyuyoruz. Sistem bu yönde gidiyor. Sağlıkta şiddet ne kadar son olsun desek de her geçen gün şiddet olayları artıyor. Artık hamile bayanlara dahi el kaldırılıyor. Adana’da 7 aylık hamile bir çocuk doktorunu dövdüler. Ne zaman harekete geçilecek bunu bilmiyoruz” açıklamalarına yer verdi.

‘BU ÜLKEDE HEKİM OLMAKTAN UTANIYORUM’

Bu ülkede hekimlik yaptığı için utandığını ve yetkililerin de bu şartlarda görev yaptırdıkları için utanması gerektiğini söyleyen Şehitkamil 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Fatma Arıcı, “Tıbben uygun olmayan tedaviler isteyen vatandaşlara uygun olmadığını söylediğimizde bizi şiddet kullanarak zorla iş yaptırmaya çalışıyorlar. Bu baskı ve şiddet ortamında hekimlik yapamayız. Sağlık Bakan’ının danışmanı ile dahi görüştüm ve sorunu söyledim. Tekrar bir dönüş yapılmadı. Bu sorunları görmemezlikten gelinemez. Ben bu ülkede hekim olduğum için utanıyorum. Bu sistemde yetkililer de üzerine düştüğü kadarıyla utanmalı ve üzülmelidir” şeklinde açıklama yaptı. AHMET ATMACA

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr