Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Soğuk havalarda kalbe dikkat
Soğuk havalarda kalbe dikkat

Soğuk havalarda kalbe dikkat

İyice yüzünü göstermeye başlayan soğuk havalar, kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.  Özellikle kalp hastalarının uzun süre soğuk havaya maruz kalmasının ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyen Özel Primer Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İlyas Gökşen soğuk havada kalbin mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompaladığını ve bu nedenle kalbin daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğunu belirtti.

"Hava sıcaklıklarının hızla düşmesiyle birlikte özellikle kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor." diyen Gökşen şu bilgileri verdi:

"Soğuk hava, damar büzüşmesini tetikleyerek damar içi basınç artışına neden olabilir ve kalbin kan akımını bozabilir. Bu durum kalp krizini tetikleyebilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde de kalp sağlığını bozabilir.

KIŞIN KRİZ GEÇİRENLERİN ORANI 2 KAT ARTIYOR

Uzm. Dr. İlyas Gökşen soğuk hava ile artan üst solunum yolu enfeksiyonlarının da kalbin yükünü ve kalp krizi riskini artırdığını ifade etti. Yapılan çalışmalara göre, kış mevsiminde kalp krizi geçirenlerin sayısında diğer mevsimlere oranla 2 kat artış yaşandığını dile getirerek  "Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda kalp hastalarının mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı. Gereklilik halinde ise kendisini soğuk havadan koruyacak şekilde giyinmeye özen göstermeli" dedi.

GÖĞÜS AĞRISI, SIKIŞMA VARSA

Göğüs kafesinin ortasında birkaç dakikadan uzun süren veya başlayıp sona eren huzursuzluk, baskı,  ağırlık ve sıkışma gibi belirtilerde zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerektiği konusunda hastaları uyaran Uzm. Dr. İlyas Gökşen "Tek veya her iki kolda, sırtta, midede veya vücudun diğer alanlarında ağrı ya da rahatsızlık, çene ağrısı ve nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, baş dönmesi gibi belirtiler kalp krizinin işareti olabilir.  Kalp krizi riskinin arttığı bu dönemde, hastaların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Yukarıdaki belirtiler görülen hastaların vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmesi büyük önem taşıyor" diye konuştu.

KALP HASTALARINA KIŞ ÖNERİLERİ

Kış aylarında açık hava egzersizleri daha aza indirilmeli. Spor için kapalı mekânlar tercih edilmeli

Soğuktan koruyan kıyafet giyinilmeli, vücut sıcaklığının önemli bir bölümü baş bölgesinden kaybedildiğinden mutlaka baş sıcak tutulmalı

Soğuk havada kahve ya da sigara kullanımından kaçınılmalı

Bol sıvı tüketilmeli

İlaçlar mutlaka sabah ve akşam saatlerinde düzenli olarak alınmalı"

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr