Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,73 - SATIŞ: 6,75

title icon
EURO

ALIŞ: 7,32 - SATIŞ: 7,33


Doğru ilaç kullanımı tedavinin ilk kuralıdır
Doğru ilaç kullanımı tedavinin ilk kuralıdır

Doğru ilaç kullanımı tedavinin ilk kuralıdır

Tür­ki­ye'de 19 mil­yon ki­şi muh­te­mel hi­per­tan­si­yon hastası. Hastaların sıklıkla yaptığı hatalar söz konusu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Bostanoğlu, Hipertansiyonla ilgili alışılmış belli başlı bilinmeyen hatalar, bu hatalar hastalığın daha da kötü bir duruma getirdiğini belirtti.

Her kan basıncı yüksekliğinde dilaltı ilaç kullanımının yaygın olduğunu belirten Bostanoğlu, “Dilaltı ilaç sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Her kan basıncı yükselmesi acil durum değildir. Kan basıncını hızla ve kontrolsüz düşürerek istenmeyen sonuçlara (felç, kalp krizi, ölüm vb.) yol açabilir.” dedi.

HİPERTANSİYONU KONTROL ALTINA ALIN

Hastaların en sık yaptığı hatalardan biri de tansiyon düşürücü ilaçları bir süre kullanıp bırakma olduğunu söyleyen Bostanoğlu, “Hipertansiyonun vücuda zarar vermesine yol açar Birçok hasta, ilaçlarla kan basıncı kontrol altına alınınca ilacını bırakır. Hastaların kendilerini rahatsız eden baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmalar ortadan kalkınca tedaviyi aksatır. Tedavide, amacın sadece hastayı o dönemde rahatsız eden baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmaları gidermek değil, aynı zamanda hedef organ hasarını önleyerek kalıcı sakatlık ve ölümleri azaltmak olduğu, hipertansiyonun büyük olasılıkla ömür boyu hastaya eşlik edeceği unutulmamalıdır.” şeklinde konuştu.

Birçok hastanın "vücut ilaca alışır, ilaç yan etki yapar, ilaç bağımlılık yapar" şeklindeki düşüncelere sahip olduğunu söyleyen Bostanoğlu, Bu düşüncenin kesinlikle yanlış olduğunu, hastaya en büyük zararı kontrolsüz hipertansiyon vereceğini belirtti.

BAŞKA BİRİNİN İLACINI KULLANMAYIN

Bostanoğlu, Hipertansiyonla ilgili sık yapılan yanlışları şöyle sıraladı: “Komşu veya arkadaşın tavsiyesi ile ilaç alınması. "Bünyem, yüksek tansiyona alışmış" düşüncesi ile hipertansiyonu ciddiye almama. Kan basıncı yüksekliğini sadece strese (gerginliğe) bağlayıp tansiyon ilacı kullanmama. "Tansiyonumun yükseldiğini hissediyorum" düşüncesi ile yakınmanın olmadığı zamanlarda kan basıncını ölçtürmeme. Bunun iki sakıncası olabilir; 1. Kan basıncı hastanın bir yakınması olmamasına rağmen yüksek olabilir. 2. Hastanın kan basıncı yüksekliğine bağladığı yakınmaları, başka hastalığa bağlı olabilir. Kan basıncı kontrol altına alınan bir hastanın ilacı bırakarak "kan basıncı yeniden yükselecek mi" diye deneme yapma. Antihipertansif ilaçlar bırakılsa bile kan basıncını düşürücü etkileri, bir süre daha devam eder. Hastada geçici hipertansiyon yok ise, ilaç bırakılınca kan basıncı bir süre sonra kesinlikle yeniden yükselecektir. İlaç kesilmesi ve doz değişikliği kesinlikle doktor tarafından yapılmalıdır. “ dedi.

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr