Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Göz Sağlığına dikkat
Göz Sağlığına dikkat

Göz Sağlığına dikkat

Özel Düztepe Yaşam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Ceren Erdoğan Poyraz, sonbahar ayının hassas bir mevsim olduğu için göz sağlığını etkilediğini belirtti. 
Göz sağlığında alınması gereken tedbirler hakkında bilgi veren Poyraz, göz nezlesine yakalanmamak için toplu taşıma araçlarında dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Göz sağlığını koruyucu önlemler alınabileceğini anlatan Poyraz, şöyle konuştu: "Bu mevsimde özellikle kalabalık yerlerde, özellikle otobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında dikkatli olunmalı. Bu mevsimde gözde en ufak bir bulgu olduğunda kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma olduğunda göz hekimine başvurulmalıdır. İlaçlarımızı özenle kullanmalıyız. Tedavimizi yarım bırakmamalıyız.”

Ofis çalışanlarında görülen göz problemleri hakkında da bilgi veren Poyraz, şunları söyledi: “Ofis çalışanlarında görülen ciddi problem günümüzde monitör hastalığıdır. Hepimizin hayatında bilgisayar çok önemli bir yer tutuyor. Klimalar, yoğun klima kullanımı ofis çalışanlarında göz sağlığını ciddi derecede etkiliyor. Herhangi bir göz hastalığı varsa bunu tetikleyebiliyor. Bu hastaların göz hastalarına başvurmalarını önereceğim. Özellikle klimalı ortamlarda göz kuruluğuna yönelik nemlendirici damla kullanılabilir. Düşük derecede olsa sürekli bilgisayara bakan kişilerde gözlük kullanımı yine faydalı olabilir.” 

Çocuklardaki göz hastalıklarının erken tanısının önemine dikkat çeken Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizde çocukluk çağında göz hastalıkları çok sık görülüyor. Özellikle genetik hastalıklar, şaşılık ve kataraktlar oldukça sık görülür. Bu konuda ailelerden ricam çocuklarında göz sulanması, kızarıklık, gözün saydam tabakasında kızarıklık gördüklerinde hatta gözde bir odaklanma problemi gördüklerinde zaman kaybetmeksizin göz hekimine başvurmaları gerekir. Çünkü, bu çağda erken teşhis çok önemli 1 ay veya 2 bile çocuklarda kalıcı görme problemlerine yol açabilir gecikmeler. Bu nedenle en geç 1 yaşında bütün çocukların göz muayenesinden geçmesini tavsiye ediyorum.”
Sonbahar ayında güneş ışınlarının göze direkt temasının göz sağlığına olumsuz etki edeceğine işaret eden Poyraz, sonbahar ayı da olsa güneş gözlüğü kullanılmasını şiddetle tavsiye ettiğini aktardı. Özellikle araç kullananlara güneş gözlüğü kullanmaları konusunda uyarılarda bulunan Poyraz, şöyle konuştu: “Güneşli bölgelerde, güneşli ülkelerde güneş gözlüğü kullanımını şiddetle tavsiye ederim. Özellikle güneş gözlüğü Güneydoğu, Doğu Anadolu Bölgesi gibi dört mevsim güneş alan yerlerde güneş ışınlarının daha dik gelmesi nedeniyle özellikle araç kullanan kişilerde, açık havada çalışan kişilerde önerilir. Kışın açık havada çalışanlar ve araç kullananlara güneş gözlüğü kullanımını tavsiye ederiz.”

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr