Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Alerjik hastalar için zor günler başladı
Alerjik hastalar için zor günler başladı

Alerjik hastalar için zor günler başladı

Kış aylarının yaklaşması ve havaların soğuması ile birlikte alerjik hastalar için zor günler de başladı. Soğuk hava ve hava kirliliği, herkesi etkileyen olumsuz bir faktör olsa da, alerjik bünyeli kişiler bu faktörlere daha duyarlıdır. Alerji hastalarının her zamankinden daha dikkat etmesi gerektiğini belirten Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Nilgün Ulutaşdemir, Çocuklar, yaşlılar ve altta yatan bir kronik hastalığı olanlar, risk grubunda olduğunu belirtti.

Ulutaşdemir, “Özellikle alerjik astımı olan hastalarda; alerjenler, viral enfeksiyonlar, soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, ilaçlar, gıda katkı maddeleri, parfüm kokuları, stres gibi faktörler astım ataklarını tetiklemektedir.” dedi.

Kapalı Alanlarda Fazla Kalmayın

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmeye başlarız bu alerjisi olan kişileri kötü etkiler diyen Ulutaşdemir, “ Birçok insan; kapalı alanların alerji ve astımı tetikleyen alerjenlerle dolu olduğunun farkında bile değildir. Kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmek, bu alerjenlere daha çok maruz kalmak anlamına gelir. Bu yüzden; burun akıntısı, tıkanıklık, boğazda ve burunda kaşıntı, gıdıklanma hissi, hapşırık, gözlerde kızarıklık-batma-sulanma, göğüste hırıltı hışıltı, nefes darlığı gibi şikayetler hassas bireylerde soğuk havalarda artar.” diye ifade etti.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ulutaşdemir, “Alerjisi olan kişiler hava kirliliği olan ortamlardan uzak durmalıdır. Kışın kalabalık ortamların bulunduğu kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalıdır. Sigara dumanından kendinizi korumanız gerekiyor. Dışarı çıktığınızda ağız, burun ve göz gibi organları özellikle korumalısınız, ağız ve burundan soğuk hava direkt olarak alınmamalıdır.” şeklinde konuştu.

 

Alerjisi olanlar için evlerinde de önlemler alması gerektiğini belirten Ulutaşdemir, “ Evi iyi havalandırmanız gerekiyor. Ev içinde de kesinlikle sigara içmeyin. Şilte ve yastıkların üzerine plastik kılıflar geçirebilirsiniz. Bu kılıfları haftada 1 kez nemli bezle silebilirsiniz. İçi doldurulmuş, toz tutabilecek oyuncaklar tamamen kaldırmanız gerekiyor. Elektrik süpürgesiyle sık sık temizlik yapıp, tozları yok edebilirsiniz.” diye ifade etti.

 

 

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr