Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 5,79 - SATIŞ: 5,80

title icon
EURO

ALIŞ: 6,42 - SATIŞ: 6,43


Hekimlere organ bağışı eğitimi
Hekimlere organ bağışı eğitimi

Hekimlere organ bağışı eğitimi

Gaziantep Sağlık Müdürlüğü yaklaşan organ bağışı haftasıyla birlikte organ bağışı konusunda eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gaziantep Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde, organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayılarının yetersiz kaldığını belirtti. Karakök ''Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.'' dedi.

Organ yetmezliklerinin önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Karakök “Organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması konusunda halkımızın yanı sıra vatandaşlarla bire bir  iletişim halinde bulunan, vatandaşın en yakın sağlık danışmanı olan aile hekimlerimize de büyük görevler düşmektedir. Bu konunun önemi doğrultusunda Sağlık Müdürlüğü olarak Şahinbey ve Şehitkâmil Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı merkezlerinde görev yapan 406 hekime eğitim düzenledik. Eğitim kapsamında Ülkemizde ve İlimizde organ nakli ve organ bağışı, kullanıcı başvurusu oluşturmayan hekimlere nasıl oluşturulacağı, Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine nasıl girecekleri, sistem üzerinden nasıl organ bağışı alınacağı konuları detaylı bir şekilde anlatıldı.”  dedi.

Organ bağışı yapılarak bir insan hayatının kurtarılabileceğinin altını çizen Karakök, organ bağışı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak bağış yapmalarını istedi.

Bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Müdürlüğü,  özel ve kamu hastaneleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurarak detaylı bilgi alabilirler.

 

 

 

 

 

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr