Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep
title icon
DOLAR

ALIŞ: 6,10 - SATIŞ: 6,11

title icon
EURO

ALIŞ: 6,59 - SATIŞ: 6,60


Uzmanlar soğuklara karşı uyarıyor
Uzmanlar soğuklara karşı uyarıyor

Uzmanlar soğuklara karşı uyarıyor

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Hastalıkları artmaya başladı.

Gaziantep Medical Park Hastanesi, Prime Mall Avm işbirliği ile Avm’nin seminer salonunda Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferhan Çetindağ’ın konuşmacı olduğu ‘‘Çocuklarda Üst Solunum Yolu Hastalıkları ve Korunma’’ konulu bilgilendirme semineri düzenledi. Seminere katılanlar arasında yapılan çekilişte 3 çocuğun daha sağlıklı büyümesi için Check-up hediye edildi.

Uz. Dr. Ferhan Çetindağ, burun, boğaz ve diğer hava geçiş yollarının iltihaplanması Üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE), olarak adlandırıldığını ve  İltihabın nedeni çoğunlukla virüs ve bakteriler olduğunu dile getirdi. Çocuklarda özellikle kış aylarında sıklıkla görülen hastalığın yayılma mekanları ise, kreş, yuva, okul gibi toplu halde yaşanılan yerlerdir. Okul çağındaki çocuklar, yılda ortalama 6-8 kere solunum yolu enfeksiyonu geçiridiğini sözlerine ekledi.

Uz. Dr. Ferhan Çetindağ ÜSYE’nin  Ciddi rahatsızlıklara neden olabiliceğini belirtti. Bu enfeksiyonların çoğu kendiliğinden iyileşebilirken, bazı özel mikrop türleriyle oluşanları daha ağır seyrederek ciddi hastalıklara dönüşebilirler. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, iltihabın bulunduğu bölgeye göre isimlendirme yapılır. Boğaz bölgesi iltihapları için farenjit, bademcik bölgesi iltihapları için tonsillit, orta kulak iltihapları için otit ve kafatası içindeki hava boşluklarının iltihapları için sinüzit terimleri kullanılır. Üst solunum yollarında en sık, boğaz bölgesi iltihaplanır.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halsizlik iştahsızlık burun akıntısı ve  tıkanıklığı    ateş, öksürük hapşırık  baş ağrısı,  geniz akıntısı,  boğazda yanma-ağrı gözlerde sulanma ve çapaklanma,  kas ağrıları  en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileridir. Aniden yükselen ateş, artan öksürük ve solunum güçlüğü hırıltı, hızlı nefes alıp verme ve göğüste çekilmenin olması durumunda ise alt solunum yolu enfeksiyonları  düşünülmelidir. 

BASİT ÖNLEMLER HASTALIĞIN YAYILMASINI ÖNLER

Uz. Dr. Ferhan Çetindağ, ÜSYE’ den korunmak için bazı basit önlemler faydalı olabilir. Hasta kişilerin hapşırma ve öksürme sırasında ağzını mendil ile kapatmaları, maske kullanılması, tek kullanımlık mendiller, hasta kişilerle yakın temasın azaltılması ve ellerin sık yıkanması  en basit önlemlerdir. Kapalı ve kalabalık yerlerde, özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içmemeye özen gösterilmeli ve ortam sık sık havalandırılması getirtiğini söyleyerek sunumunu tamamladı.

 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon

İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr